Kariérové poradenství

Vloženo: 26.10.2020 | Zobrazeno: 76x |

Kariérové poradenství

Problematikou kariérového poradenství se na naší škole zabývá:

1. Martina Šuláková – výchovný poradce
  • zpracování přihlášek na SŠ
  1. Helena Štrynková – školní psycholog
  • individuální a skupinové kariérové poradenství

Cílem kariérového poradenství je umět si vybrat vhodnou profesi či další vzdělávací cestu, která bude v souladu s osobností žáka, s jeho schopnostmi, dovednostmi, předpoklady a zájmy.

Při skupinovém poradenství se zaměřujeme na hledání silných stránek a dovedností, sebepoznání, identifikaci činností, které děti baví a předávání informací o uplatnitelnosti na trhu práce.

Individuální konzultace jsou zaměřeny na poskytování poradenských služeb pro rodiče i žáky v oblasti volby další školy (studijního zaměření). Během konzultace se společně snažíme odhalit soubor silných stránek dítěte, jeho předpoklady, představy o budoucím životě, tak aby obor, který si dítě vybere, byl v souladu s jeho osobností.

Užitečné odkazy, kde je možné najít spoustu důležitých informací:

www.infoabsolvent.cz

www.scio.cz

www.atlasskolstvi.cz

www.seznamskol.eu

www.cermat.cz

www.msmt.cz

www.stredniskoly.cz

• Informační a poradenské středisko úřadu práce pro Prahu – východ nabízí informace o studijních a učebních oborech, požadavcích, podmínkách přijímacího řízení, možnostech uplatnění, celorepublikové databázi škol, testování profesních zájmů apod.

• odkaz na Veletrh středních škol Schola Pragensis – letos online formou v termínu 26. – 28. 11 2020

Důležité termíny pro školní rok 2020/2021

• Odeslání přihlášek do 1. 3.2021 (na umělecké obory do 30.11.2020)
  • Termíny jednotných přijímacích zkoušek na SŠ:
    • Čtyřleté obory vzdělání, včetně nástavbového studia – 1. termín v pondělí 12.4.2021, 2. termín v úterý 13.4.2021
    • Obory šestiletých a osmiletých gymnázií – 1. termín ve středu 14.4.2021, 2. termín ve čtvrtek 15.4.2021
    • Jednotná přijímací zkouška v náhradním termínu je stanovena pro všechny uvedené obory vzdělání na dny – 1. termín ve středu 12.5.2021, 2. termín ve čtvrtek 13.5.2021

Jak postupovat při podávání přihlášek na SŠ

Do konce listopadu trvá termín k podání přihlášky na obory s talentovou zkouškou. Přihlášky je nutné zaslat nebo předat osobně na vybranou střední školu. Talentové zkoušky se konají v lednu. Pokud žák neuspěje u přijímacího řízení na tento typ oboru, má pro další rozhodování stejné podmínky jako ostatní žáci (opět tedy může podávat 2 přihlášky).

Žáci, kteří se rozhodnou pro jiné typy středních škol (maturitní či učební obory), dostanou 2 formuláře přihlášek. Na nich vyplní 2 vybrané školy a studijní obory v pořadí, v jakém je upřednostňují. Zároveň každý žák obdrží i jeden zápisový lístek. Přihlášky je nutné doručit na adresu vybraných škol do 1. března.

Pokud žák v prvním kole přijímacího řízení nebude na vybranou školu přijat (ať už pro nesplnění požadavků, nebo pro velký zájem o obor), má v druhém kole neomezenou možnost ve výběru a počtu dalších přihlášek. Termíny dalších kol přijímacího řízení stanovuje ředitel střední školy (včetně termínu odevzdání přihlášek).

V případě přijetí na studijní či učební obor v dané střední škole žák (nebo zákonný zástupce) potvrdí svůj úmysl se zde vzdělávat odevzdáním zápisového lístku řediteli střední školy, který o jeho přijetí rozhodl. Žák tak musí učinit do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí o přijetí. Zápisový lístek lze uplatnit pouze jednou.

V případě nepřijetí na školu z důvodu velkého počtu zájemců je možné podat odvolání proti nepřijetí na studijní obor. Odvolání podávají rodiče žáka písemně řediteli střední školy do 3 pracovních dnů od obdržení rozhodnutí o nepřijetí na studijní obor.

Na všechny maturitní obory je povinná jednotná přijímací zkouška (z ČJ a M) s výjimkou oborů s talentovou zkouškou.