Anglie 2022

Vloženo: 2.7.2022 | Zobrazeno: 540x
Zahraniční pobyt plný nezapomenutelných zážitků

Na konec školního roku v deváté třídě si pro nás paní učitelky připravily společný zájezd do Anglie. Mohli se ho zúčastnit žáci 5. ročníků a celého 2. stupně. Do Anglie jsme jeli podruhé s touto školou. Na výlet jsme se rozhodně těšili. Program byl velice zajímavý – ubytování v rezidenci, přeprava euro tunelem, interaktivní hodiny angličtiny v anglické škole a samozřejmě výlety po městech za památkami a zajímavými místy.

Výlet do zahraničí, a ještě s tolika dětmi, nebyl rozhodně jednoduchý. A proto pro nás škola objednala v cestovní kanceláři speciální zájezd určený pro školy. Ale nebyl taky nejlevnější, na jednoho žáka byla celková cena asi 14 000 korun. Nejen cena odradila od výletu skoro všechny mé spolužáky. Z 9. třídy jelo do Anglie jen 5 chlapců.

Z minulého zájezdu z roku 2019 s CK Barbora Dokoupilová měly paní učitelky dobré zkušenosti, takže si tuto cestovní kancelář zvolily i podruhé. Ubytovali jsme se v rezidenci v Eastbournu, kde rovnou byla i škola, a ne v rodinách ve Worthingu, jako minule. Rovněž jsme dali přednost Eurotunelu před trajektem, protože je levnější a rychlejší.

Cestu po dobu celého zájezdu nám opět zajistila firma Lechner se svým prvotřídním dvoupatrákem. Během cesty byly zastávky na benzínkách, kde jsme si došli na záchod a nakoupili něco k pití a k jídlu. V Německu byly dokonce chytré záchody, které po použití automaticky vydesinfikovaly prkýnka. Ráno druhý den jsme přijeli do francouzského přístavu Calais. Zkontrolovali nám pasy a zanedlouho jsme vjížděli do vlaku směr Folkestone do Británie. Řidiči od nás sklidili potlesk za to, že neodřeli autobus; s dvoupatrákem to byly centimetry. Pod průlivem La Manche jsme jeli zhruba 35 minut. Z Folkestonu pak cesta pokračovala do Londýna.

První zastávka byla observatoř Greenwich, kterou prochází hlavní poledník. Prošli jsme parkem a pak kolem muzea obchodní lodi Cutty Shark. Cesta pokračovala podchodem pod řekou Temží. Poté jsme se přesunuli vlakem a metrem do centra Londýna až na stanici Green Park. Na celodenním výletě nechyběl Buckinghamský palác, Waterloo, Trafalgar Square nebo London Eye, ze kterého byl úchvatný výhled na britský parlament a centrum města. K autobusu jsme se vrátili lodí po řece. V podvečer nás přivítali v Eastbournu v rezidenci, kde jsme se ubytovali. Tady jsme měli také hodiny angličtiny.

Třetí den byl výlet na křídové útesy Seven Sisters a odpoledne prohlídka města Brighton. Nejlepší byla pohyblivá rozhledna British Airways i360, ze které je nádherný výhled do širokého okolí. V Brightonu nemohly chybět ani nákupy. Večer jsme zakončili diskotékou.

Další den, další město, tentokrát Hastings, který je proslavený zříceninou hradu na kopci a pašeráckými jeskyněmi, kde měli bohužel zavřeno. Na kopec nás vyvezla historická lanovka. V Hastings jsme se také prošli po pláži.

Pátý den byl snad ze všech nejlepší, protože nás čekala obří výstava studia Warner Bros na okraji Londýna, kde se natáčel Harry Potter. Bylo to krásně propracované do detailu a úžasně interaktivní. Do centra Londýna jsme se ještě vrátili metrem, abychom si prohlédli Tower Bridge a udělali si ještě jednu vyhlídku. Nechybělo ani muzeum, kde nám ukázali starý parní pohon zvedacího mostu. Pro návrat k autobusu jsme využili lanovku přes Temži.

Poslední dopoledne byla krátká procházka po Eastbourne a malé nákupy. Jenže už byl čas se vrátit zpátky do Česka.

Návrat byl skoro stejný, jako příjezd. Autobus najel do Eurotunelu, podjeli jsme pod Lamanšským průlivem a v noci pokračovali přes Francii a Benelux. Ráno a dopoledne další den následoval přejezd přes Německo a hranice České republiky. Většina se domů těšila a vezla si s sebou spoustu krásných zážitků.

Filip Kočí, IX. ročník